Kącik inwestora

Kable i przewody
Zgodnie z obowiązującymi normami w domowych instalacjach elektrycznych stosuje się systemy sieciowe TN-S z przewodem ochronnym (jest on oznaczony żółtozielonym kolorem). Żyły przewodów mogą być wykonane z miedzi bądź aluminium. Przewody o przekroju żyły do 6 mm2 wykonane są wyłącznie z miedzi. W instalacji jednofazowej stosuje się przewody trzyżyłowe (żyła fazowa, ochronna i zerowa), a w obwodach trójfazowych pięciożyłowe (trzy żyły fazowe, ochronna i zerowa).

Rozdzielnia główna
Najważniejszym elementem instalacji elektrycznej wewnątrz budynku jest rozdzielnia główna. Nazwa wyjaśnia przeznaczenie: energia doprowadzona linią zasilająca z przyłącza jest rozdzielana na poszczególne obwody bądź zasilanie podrozdzielni (w dużych domach można zastosować odrębne podrozdzielnie dla każdego z pięter). W rozdzielni znajdują się:
- wyłączniki obwodów,
- zabezpieczenia przeciwprzepięciowe czy wyłączniki różnicowoprądowe.
Rozdzielnia wygląda jak wisząca szafka. Zwykle montowana jest do ściany. Może mieć przeźroczyste drzwiczki. Najlepszym miejscem do jej zamontowania jest pobliże wejścia do domu. Rozdzielnię dobrze jest ulokować na takiej wysokości, aby bez kłopotu mieć dostęp do znajdujących się wewnątrz wyłączników.

Bezpieczniki i zabezpieczenia
W rozdzielniach i podrozdzielniach montowane są różne rodzaje zabezpieczeń. Najbardziej podstawowe chronią przed skutkami przeciążeń, (gdy zbyt wiele odbiorników podłączonych jest do jednego obwodu i płynie przezeń zbyt duży prąd) oraz zwarć (dochodzi do nich na skutek uszkodzeń bądź niewłaściwego podłączenia).
Są to wyłączniki typu S. Obsługuje się je niezwykle prosto, poprzez przestawienie niewielkiej dźwigienki z położenia „0″ (wyłączone) na „I” (włączone). Pojedyncze wyłączniki służą do obwodów jednofazowych, a potrójne do trójfazowych.
Przed porażeniem prądem chronią tzw. wyłączniki różnicowoprądowe. Ich rola jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy napięcie pojawia się w niespodziewanych miejscach, np. na skutek awarii na obudowie pralki. Dzięki zastosowaniu w instalacji wyłącznika różnicowoprądowego zasilanie jest automatycznie odłączane nie później niż 0,3 sekundy po dotknięciu uszkodzonego urządzenia. Tak krótkotrwały przepływ prądu przez ludzkie ciało zazwyczaj nie jest szkodliwy dla zdrowia. Wyłączniki różnicowoprądowe działają również w przypadku bezpośredniego dotknięcia przez człowieka przewodu znajdującego się pod napięciem. O ile wyłączniki typu S są bezobsługowe (nie wymagają konserwacji), o tyle wyłączniki różnicowoprądowe trzeba raz na miesiąc testować poprzez naciśnięcie specjalnego przycisku (informuje o tym stosowny napis na obudowie). Dla własnego bezpieczeństwa warto o tym pamiętać. Zabezpieczenia różnicowoprądowe stosuje się wyłącznie w nowoczesnych instalacjach, w których przewody ochronny i zerowy są rozdzielone.
Domowa elektronika jest czuła na gwałtowne pojawianie się w sieci wysokiego napięcia. Dzieje się tak np. w wyniku wyładować atmosferycznych zachodzących w pobliżu domu. Ochronie odbiorników elektrycznych przed skutkami działania wysokiego napięcia służą układy przeciwprzepięciowe. Umieszcza się je w rozdzielniach.

Moc przyłączeniowa
Moc zainstalowana to suma mocy odbiorników przyłączonych do domowej instalacji elektrycznej. Jest ona większa od mocy przyłączeniowej, bo nie wszystkie urządzenia działają w tym samym czasie. Tzw. współczynnik jednoczesności określa, jaka część urządzeń domowych elektrycznych jednocześnie pracuje. W przypadku domów jednorodzinny nie przekracza on 0,6. Moc przyłączeniowa średniej wielkości takiego budynku wynosi kilkanaście kW.
Oznaczenia przewodów w instalacji elektrycznej
PE – ochronny (żółtozielony),
N – neutralny (niebieski),
L1, L2, L3 – przewody fazowe (stosowane kolory: brązowy, czarny lub szary)

Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnego elektryka, a nie tzw. „złotych rączek”?

 • Złota rączka na wstępie poda „niezwykle konkurencyjną cenę” typu 20 zł za punkt, już w trakcie robót okaże się, że jednak „wyszło więcej”, a potem policzy sobie za każdą najmniejszą czynność osobno – zatem za usługę miernej jakości rachunek wychodzi zdecydowanie wyższy niż za profesjonalną usługę fachowca. Proszę upewnić się przed rozpoczęciem prac o całkowitym koszcie wykonywanej usługi elektrycznej. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac elektrycznych wiedzieli Państwo, jaka kwota będzie ostatecznie do zapłaty.
 • Złota rączka zrobi prowizorkę, bałagan i plątaninę przewodów
 • Przewody poprowadzi w taki sposób, że narażone będą na przewiercenie podczas np. montażu szafek w kuchni,
 • Trzeba będzie wzywać profesjonalistę, aby poprawił usterki po złotej rączce, a profesjonaliści niechętnie poprawiają po kimś, za to koszt wykonania poprawek może się okazać wyższy niż koszt usługi, nie licząc straconego czasu i nerwów,
 • Nie będzie w stanie dostosować ilości obwodów do liczby urządzeń
 • Z powodu amatorskich narzędzi (młotek, dłuto czy domowa przegrzewająca się wiertarka niesłużąca do zastosowań profesjonalnych), remont wykonywany przez złotą rączkę będzie się przedłużał i przedłużał.

Dlatego polecamy korzystanie z usług sprawdzonego profesjonalisty, który zapewni:

 • Stabilną cenę za całość usługi, jednoznacznie podaną przed wykonaniem instalacji
 • Wykonanie usługi w umówionym terminie dzięki użyciu profesjonalnych, szybkich i wytrzymałych elektronarzędzi „heavy duty”
 • Rzetelność i wysoką jakość,
 • Bezpieczeństwo osób korzystających z urządzeń elektrycznych i funkcjonalność instalacji
 • Fachowe doradztwo, w zakresie funkcjonalności instalacji oraz zakupu materiałów
 • Wykonanie usługi na bazie uprawnień elektrycznych,
 • Poprowadzenie przewodów w sposób przejrzysty, przewidywalny i funkcjonalny,
 • Miejsce pracy pozostawi schludne i posprzątane.

Jak rozpoznać fachowca elektryka?
Po czym poznać, że mamy do czynienia z elektrykiem fachowcem, a nie elektrykiem „hobbystą”?

Fachowy elektryk:

1. Montuje w gniazdkach fazę z lewej strony.
2. Pojedyncze gniazdko montuje zawsze bolcem do góry.
3. Używa odpowiednich narzędzi do odpowiedniego zadania, np. nie ściąga izolacji kombinerkami.
4. Dobry elektryk posiada wiedzę i chętnie się nią podzieli.
5. Narzędzia elektryka:
- jeżeli ma nowe, lśniące, mało używane to prawdopodobnie nowicjusz, bez niezbędnego doświadczenia.
- jeżeli ma stare, zdezelowane, połamane, z uszkodzoną izolacją itp. to świadczy, że jest niechlujny i można się spodziewać po nim tak samo wykonanej usługi.
Narzędzia dobrego elektryka noszą ślady użytkowania, ale są czyste i poukładane w torbie lub skrzynce
6. Jeżeli elektryk posiada zadbane narzędzia, elektronarzędzia oraz przyrządy pomiarowe nowej technologii, świadczy to o tym, że elektryk ten przeznacza odpowiednią część z swoich zysków na zaopatrzenie w narzędzia, co świadczy o tym, że ma odpowiednią ilość robót, jak również o tym, że prace przez niego wykonane będą w szybszym czasie, co z kolei wiąże się z ceną za wykonanie zadania.
7. Dobrego fachowca elektryka poznajemy po uprawnieniach elektrycznych.
8. Dobrego fachowca cechuje rzetelność.
9. Na obwody oświetlenia stosuje zawsze przewody 3-żyłowe lub 4-żyłowe.
10. Przestrzega nakazów stosowania kolorów przewodów.
11. Łączniki w obwodzie oświetleniowym rozłączają przewód fazowy a nie neutralny.